Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach to bardzo popularne miejsce w całej aglomeracji śląskiej. Obiekt położony jest przy ulicy Aleksandra Fredry 6. Palmiarnia wchodzi w skład Parku Fryderyka Chopina. Obiekt został podzielny na cztery działy tematyczne, w każdym zwiedzający mają szansę obejrzeć ciekawe okazy roślin z całego świata.

Gliwicka Palmiarnia należy do bardzo nowoczesnych budowli. Jej konstrukcja oparta jest na specjalnej technologii, przystosowanej do tego typu miejsc. Łączna powierzchnia obiektu wynosi około 2 tys. m kw. W palmiarni znajduję się prawie 6 tys. gatunków roślin. Najstarsze liczą ponad 100 lat.

Budynek podzielono na cztery części, aby jak najbardziej ułatwić klientom zwiedzanie palmiarni. W pierwszym pawilonie znajdują się rośliny użytkowe, w drugimi – rośliny tropikalne, trzeci zbiór obejmuje roślinność historyczną, a czwarty – sukulenty. Poza tym w obiekcie znajdują się lokale gastronomiczne oraz sale wykładowe.

Palmiarnia to nie tylko egzotyczne rośliny, ale również ciekawe okazy zwierząt, m.in. gadów, żółwi oraz kolorowych papug i kanarków. Charakterystycznym elementem tego obiektu są także rzeźby leżących lwów, które ustawiono przed główną bramą. Pierwsza oranżeria w tym miejscu została zbudowana już 1880 roku. Aktualna gliwicka palmiarnia pochodzi z 1924 roku. Budynek jednak kilkakrotnie modernizowano.

Palmiarnia w Gliwicach czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00-17.00, natomiast w weekend od 10.00 do 17.00. W poniedziałki prowadzone są prace pielęgnacyjne wszystkich zbiorów roślinnych, dlatego obiekt jest zamknięty dla odwiedzających. Cena biletu normalnego wynosi 5 zł, ulgowego – 3,5 zł. Zarówno dzieci do 4 roku życia, jak i emeryci po 75 roku życiu, mają zapewnione darmowe wejście.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz