Teatr nie należy obecnie do najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Jednak w wielu miastach ten rodzaj sztuki pieczołowicie jest pielęgnowany. Nie inaczej jest w Gliwicach, a to za sprawą Ruin Teatru Miejskiego.
Ten obiekt kulturalny mieści się przy al. Przyjaźni 18. Wybudowany został w 1890 roku. Pomysłodawcą projektu było Towarzystwo Victoria. Od samego początku gliwicki teatr stanowił ważny punkt na mapie miasta. Odbywała się w nim różnorodne spektakle i imprezy kulturalne. Jednak w wyniku rozległego pożaru, który wybuchł w 1945 roku, większa część budynku uległa kompletnemu zniszczeniu. Mimo upływu lat budowla nie została odrestaurowana. A po znanym niegdyś miejscu pozostały jedynie niebezpieczne ruiny.
Dopiero działalność Fundacji Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach, pozytywnie rokuje na przyszłość obiektu. Członkowie tej organizacji doprowadzili do zabezpieczenia terenu i otworzenia specyficznego miejsca, w którym odbywają się ważne wydarzenia artystyczne. Od 1995 roku działa jedna z sal w teatralnych ruinach. Nietypowy charakter tego miejsca przyciąga wielu artystów, zarówno z Polski, jak i ze świata, którzy chętnie prezentują się na deskach dawnego teatru miejskiego.
Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach to niezwykłe miejsce, które dzięki specyficznej atmosferze, zachęca do oglądania organizowanych tutaj spektakli oraz dalszej renowacji obiektu. Działająca sala, popularnie nazywana impresaryjną, ma być jedynie początkiem odbudowy wielkiego teatru. Nowoczesny obiekt ma służyć jako miejsce ciekawych koncertów, wystaw, warsztatów oraz konferencji. Fundacja nieustannie zbiera są w tym celu środki finansowe.
Niezwykłość tego miejsca potwierdził wynik konkursu, jaki przeprowadziła jedna z gazet. Ruiny Teatru Miejskiego wybrano “najbardziej magicznym miejscem” na Górnym Śląsku. Od grudnia 1997 roku obiekt znajduje się w spisie zabytków województwa śląskiego.