Radiostacja gliwicka to znana na całym Śląsku drewniana konstrukcja. Jest to najwyższa tego typu wieża transmisyjna na świcie. Położona nieopodal ul. Tarnogórskiej, sięga aż 111 metrów. Aktualnie została przekształcona w kompleks muzealny.
Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów – Radiostacja Gliwice to oddział Muzeum w Gliwicach. Ze szczytu wieży można podziwiać krajobraz Tatr, Sudetów oraz zachodnich Beskidów. Radiostacja wykonana jest w całości z drewna modrzewiowego, połączonego mosiężnymi śrubami. Co ciekawe, przy budowie w ogóle nie użyto stalowych gwoździ. Najprawdopodobniej dobry stan drewna utrzyma się jeszcze około 20 lat.
Projekt gliwickiej radiostacji zatwierdzono w 1925 roku. Miała ona wspierać sygnał rozgłośni z Wrocławia na odległe tereny Śląska. Szerszy program radiowy wspomógłby również niemiecką propagandę. Wieżę wybudowano przy ul. Radiowej, w tym miejscu obecnie jest szpital. Audycje prowadzono od 15 listopada 1925 roku, zarówno autorskie, jak i pochodzące z wrocławskiej rozgłośni. Po 10 latach zdecydowano się na zwiększenie mocy nadajnika, dlatego też przy ul. Tarnogórskiej 127-131 postawiono nową radiostację.
Radiostacja w Gliwicach została użyta jako pretekst do rozpoczęcia II wojny światowej. Bowiem 31 sierpnia 1939 roku, przebrani w polskie mundury spadochroniarze napadli na radiostację, aby stworzyć iluzję, iż to Polka rozpoczęła działania wojenne. Niemcy nie wiedzieli jednak, że w Gliwicach nie ma studia mikrofonowego, co uniemożliwiło wykonanie zaplanowanej akcji. Rozgłośnia nadawała do 22 stycznia 1945 roku. Po zajęciu Gliwic przez Armię Czerwoną przerwano działalność na kilka miesięcy. Audycje pojawiły się ponownie 23 października 1945 roku, ich głównym zadaniem było zagłuszanie Radia Wolna Europa. Trwało to do 1956 roku.
Od 2005 roku radiostacja gliwicka weszła w skład miejskiego muzeum. W obiekcie można zobaczyć dawny system radiowy, nadajnik oraz urządzenia sterownicze. Wokół wieży wybudowano kilka nowych budynków, które wspólnie tworzą park muzealny. Dodatkowe fundusze na konserwacje radiostacji zdobywane są dzięki ustawionym na wieży antenom przekaźnikowym. Gliwicka radiostacja była także tematem filmów, m.in. „Operacja Himmler” oraz „Cień Radiostacji”.