Zamek Piastowski

Zamek Piastowski w Gliwicach wybudowano w połowie XIV wieku. Miało to miejsce w czasie tworzenia miejskiej fortyfikacji. Aktualny wygląd zamku różni się od pierwotnego, bowiem w XVI wieku zmieniono kształt budowli na polecenie ówczesnego właściciela, Fryderyka Cetrycza. Zamek przeszedł kapitalny remont w 1959 roku i wszedł w skład Miejskiego Muzeum.

Budowla obronna na przestrzeni wieku wykorzystywana była w różnych celach. Zamek Piastowski pełnił funkcję m.in. arsenału, więzienia oraz także folwarku. Duża ilość okien świadczy, że przez jakieś czas był również obiektem mieszkalnym. W połowie XX wieku zdecydowano się na wykonanie gruntownych prac remontowych. Renowacji poddane zostały również budynki wokół zamku. Remont miał sprawić, że Zamek Piastowski będzie miał typowy średniowieczny charakter, kojarzony z pierwotną wersją ceglanej budowli.

Modernizacja Zamku Piastowskiego przebiegła pomyślenie. Jej efekty do dziś są widoczne w postać średniowiecznych detali. W 1960 roku w Zamku otwarto oddział Gliwickiego Muzeum. Z tego powodu potrzebna była kolejna modernizacja. Przeprowadzono ją pomiędzy 1984 a 1988 rokiem. W tym czasie została stworzona muzealna ekspozycja. Przeprowadzono także szereg badań, pod kątem architektonicznym oraz archeologicznym.

W ostatnim czasie Zamek Piastowskiego uległ przekształceniu. Dokładnie 21 września 2008 roku w budynku zostało otwarte Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej. Realizacja tego projektu finansowana była ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w oparciu o Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (w skrócie ZPORR). W zrewitalizowanym obiekcie udostępniono nową wystawę – „Gliwice miasto wielu kultur. Historia Gliwic i pradzieje Ziemi Gliwickiej”. Ekspozycja weszła w skład stałych punktów muzeum.

Zamek Piastowski mieści się przy ul. Pod Murami 2. Godziny otwarcia zależne są od dnia tygodnia. W poniedziałki obiekt jest zamkniętym, we wtorki i czwartki działa w godzinach 11.00-18.00, w środy i piątki czynny jest od 9.00 do 15.00. Natomiast w weekend zwiedzający mogą korzystać z muzeum od 10.00 do 15.00. Wejście do Zamku Piastowskiego jest bezpłatne. Koszt oprowadzenia z przewodnikiem wynosi 35 zł, a w języku angielskim – 50 zł.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz