Ruszyły renowacje dworców

Dworzec kolejowy to nie tylko miejsce odjazdu pociągów. Obecnie to wizytówka miasta, gdzie tętni życie, a podróżni zamiast przesiadywać w poczekalni mogą udać się na zakupy do nowoczesnej galerii handlowej lub odwiedzić ciekawy lokal po remoncie, w którym otwarto właśnie np. modną restaurację. Zachodnie standardy wkraczają do Polski, czego potwierdzeniem są renowacje dworców w Krakowie i Katowicach, na terenie których znajduje się wiele modnych lokali usługowych. Po Katowicach kolejne miasta rozpoczynają generalny remont dworca. Renowacja obiektu w sąsiednich Gliwicach kosztować będzie prawie 140 milionów złotych. Dworzec po metamorfozie ma być udostępniony mieszkańcom miasta oraz podróżnym pod koniec 2015 roku.

Wielka inwestycja będzie częściowo sfinansowana z unijnych środków, dzięki którym zmodernizowano już dworce w Gdyni i Wrocławiu. Aktualnie prace budowlane trwają w Szczecinie i Bydgoszczy, gdzie również dostępne będą lokale do wynajęcia, w których najprawdopodobniej działać będą sklepy odzieżowe i punkty usługowe.
W Gliwicach gruntowny remont przejdą perony oraz tunele, które od lat nie były odświeżane. Nowa nawierzchnia, wiaty ochronne oraz tablice z informacjami o godzinach kursowania pociągów maja ułatwić wszystkim poruszanie się po gliwickim dworcu. Dla wygody pasażerów pojawią się także nowe lokale handlowe, nowoczesne windy oraz ruchome schody.

biura w gliwicach

Ponadto podróżni mają czuć się bezpieczniej na gliwickim dworcu za sprawą optymalnego systemu monitoringu, który będzie kontrolowany z biura na terenie obiektu. Główne wejście ozdobią nowy zegar i napis. Zniszczona elewacja zostanie zastąpiona nową, ale z zachowaniem historycznych elementów, np. mozaiki i drewnianego sufitu. Cały obiekt będzie w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dotychczasowe bariery architektoniczne znikną, a niektóre okienka kasowe zostaną odpowiednio obniżone. Remont przejdą także zdewastowane toalety, które posłużą dla wszystkich, również dla osób poruszających się na wózkach.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz