Działka bardziej opłacalna niż lokata

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej minęło 10 lat. Od tego czasu wiele branż miało szanse rozwinąć się ze sprawą unijnych dotacji. Szczególnie wiele zmieniło się w sektorze rolniczym, gdzie dofinansowanie do gruntów rolnych pozwoliło rozwijać niedochodowe gospodarstwa rolne. Obraz polskiej wsi zmienił się diametralnie z małych nieusystematyzowanych gospodarstw w duże, w pełni zautomatyzowane i wyspecjalizowane produkcje rolne lub hodowle. Da się to zauważyć również po cenach ziemi, które wzrosły pięciokrotnie na przestrzeni ostatniej dekady. Różnica między ceną za działkę budowlaną a ziemię rolną nie jest już tak drastycznie różna i wynosi około pięćdziesięciu procent.

Jak podają specjaliści do spraw nieruchomości, bardziej opłaca się mieć dziś ziemię niż lokatę w banku. Zysk z gruntów jest większy, bo stawki za metr stale idą w górę. A dzięki dopłatom z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zysk może być jeszcze większy. Dlatego niewielu rolników wystawia działkę na sprzedaż, zdając sobie sprawę, że za kilka lat ten kawałek ziemi będzie wart jeszcze więcej. Prognozy wskazują, że podwyżka nie będzie już tak duża jak w ostatnich latach, ale grunty znowu będą droższe. Aktualne oferty sprzedaży wynikają zazwyczaj z trudnej sytuacji finansowej, kiedy potrzebna jest gotówka lub z dziedziczenia ziemi. Kilka hektarów odziedziczonych w innym mieście zamiast usprawnić uprawę ziemi, może tylko ją utrudnić, a dojazdy pochłoną więcej niż wyniesie zysk z takiego kawałka ziemi.

Gliwice - działki

Na takie właśnie oferty czekają kolejki chętnych, którzy chcą swój kapitał ulokować właśnie w nieruchomości rolnej. Za działkę w Gliwicach trzeba zapłacić niecałe sto złotych za metr kwadratowy. Rolnik z każdego jednego hektara ziemi otrzymuje prawie dwa tysiące złotych dopłat, jeżeli prowadzi aktywną działalność i wykazuje dochody z uprawy, dotacja może być kilkukrotnie wyższa. Niemniej grunty rolne zawsze można przekształcić w działkę uzbrojoną i powstawiać na niej wymarzony dom lub sprzedać inwestorowi budowlanemu.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz